Co lidé řeší, když jedou s malými dětmi autem k moři? V první řadě vzdálenost, dobrý přístup do moře i finanční dostupnost. Kam se letos vypravit vlastním autem k moři? Vybrali jsme pro vás tři destinace, které splní vše, co od dovolené s malými dětmi očekáváte.
Dnes se s dětmi na dovolenou létá i na druhou stranu světa. Pokud jste se rozhodli zvolit cestu autem, čeká vás řada výzev, ale i výhod. Ne všechny děti jsou ideálními společníky do letadla, a auto přece jen poskytuje výhodu kdykoli zastavit, nemluvě o tom, že nudící se malý pasažér případným křikem vyčerpává pouze osazenstvo auta a ne celého boeingu. Cestu s dětmi je ale potřeba přece jen více plánovat.
Zásadní otázky pro dlouhou cestu s malými dětmi autem:
Nezapomeňte na cestovní pojištění pro sebe i děti. Podle čeho cestovní pojištění vybírat? Podle výšky plnění a rozsahu krytí! Náš TravelCare nabízí plnění do 100 milionů. Jedná se o částku, se kterou vás – z naší letité zkušenosti – opravdu nic nepřekvapí. Pokud chcete parťáka i pro svůj vůz a chystáte se během léta do zahraničí vícekrát, můžete zvážit AutoCare pro evropské silnice. Vyšší rozsah asistenční služby do zahraničí vám kryje záda třeba při nákladné repatriaci vozu.
Kdo z nás byl jako dítě u moře poprvé právě v Chorvatsku? Vidíme les rukou! Nejoblíbenější dovolenková destinace Čechů je prostě stále Chorvatsko a právě tam se lze poměrně pohodlně vypravit i s malými dětmi. Nejfrekventovanější lokalita je v tomto směru určitě poloostrov Istrie, který se nachází hned na severozápadě země a sousedí se Slovinskem. Z Prahy na Istrii je to mezi 9 a 10 hodinami. Jak naplánovat cestu? Pokud vám nevadí řídit v noci a máte vedle sebe ideálně na cestě ještě jednoho řidiče, můžete jet na noc. Vyrazit navečer z Česka a ráno už být na místě. Většinu cesty tak děti prospí, což je celkem dobré řešení. Další variantou, kterou volí řada řidičů, je zastávka v Rakousku či Slovinsku s přespáním. Více tipů pro cestu do Chorvatska autem jsme popsali ve článku zde.
Pokud chcete jet co nejvíce “na pohodu”, dá se třeba v Rakousku uhnout za Lincem směrem na jezera Solné komory a udělat si zde zastávku s přespáním třeba u ledovcového jezera Atersee. Je to minimální zajížďka od trasy a plnohodnotný celodenní výlet. Někdo volí raději přespání ve Slovinsku, i tam je na trase na Istrii, co navštívit. Krom Lublaně lidé často volí Postojenské jeskyně a nedaleký Predjamský grad.
Istrie! Mezi nejoblíbenější místa k ubytování pro rodiny s dětmi patří Novigrad, Poreč nebo Rovinj. Nejmenším a nejklidnějším letoviskem je určitě Novigrad, který nabízí kombinaci oblázkových pláží (často u hotelů) i klasických chorvatských plážiček mezi skálami. Poreč je rušné přístavní městečko plné strmých uliček i trhů s ovocem, zeleninou a rybami. Nabízí ubytování přímo v historickém centru, ale většina rodin s dětmi preferuje některý z přilehlých hotelů, kterých je tu na tři desítky, a koupe se u nich převážně na oblázkových plážích i v bazénech. Rovinj je nejnavštěvovanější destinací celé Istrie. Na sever i na jih od historického přístavu se nachází hotelové aglomerace a pláže jsou lemovány apartmány po celé délce pobřeží. Výhodou chorvatských městeček jsou historická centra, poetické uličky i kvalitní zmrzlinárny a restaurace. Istrie nabízí také řadu výletů, od plaveb po pobřeží a na ostrovy, až po aquaparky, zábavní parky, pevnosti a přírodní krásy.
Istrie je také kraj vinařský, což může být na dovolené příjemné, a produkuje také množství špičkového olivového oleje. Bohužel už dnes o Chorvatsku neplatí, že je to ekonomická varianta dovolené u moře. Chorvatsko se dnes pohybuje cenově tam, kde dovolené v Itálii či Řecku. Ubytování? Istrie nabízí apartmány, hotely i kempy. Zatímco apartmány nabízí příjemnější prostor pro únik před poledním sluncem, hotely zase nabízí odpočinek od vaření a bazény či jiné atrakce pro děti. I chorvatské kempy nabízí pro děti čím dál lepší zázemí a různá hřiště.
Ještě o něco kratší cesta k jadranským plážím je ta do Itálie. Z Prahy jste v Lignanu za necelých 9 hodin. Stejně jako při cestě do Chorvatska se můžete zastavit u jezer Solné komory, nebo si udělat prohlídku Salzburgu. Pojedete také pravděpodobně přes Udine, což je téměř stotisícové město na severu Itálie s krásným historickým centrem a typickou benátskou architekturou.
I letoviska u jaderského moře na italské straně nabízí starobylá městečka, křivolaké uličky a skvělou zmrzlinu, víno a čerstvé ryby jako v Chorvatsku. Přidejte ale víc barev – typické barevné fasády zdejších domů v benátském stylu, průplavy a kanály v centrech měst a o něco více kavárniček – přece jen, Italové a jejich espressa jsou nedělitelní. Na rozdíl od chorvatských pláží najdete v Itálii pláže písečné a na severu země většinou s velmi pozvolným přístupem do moře. Pro děti ideální. Trochu méně ideální je, že bývají poměrně hodně široké, a tudíž plné lidí. Písečné dno pak zhoršuje viditelnost pod vodou, čili voda nepůsobí tak modrým dojmem, jako v Chorvatsku, a s potápěním si neužijete tolik zábavy. Některé italské pláže také mívají zpoplatněné úseky. Hotely pak mají často k dispozici soukromý úsek.
Mezi top letoviska patří určitě Bibione, Lignano a Caorle. Všechny tři destinace a jejich pláže se mohou pyšnit pravidelným oceněním Modrá vlajka – znak čistoty a péče o životní prostředí. Všechny tři destinace nabízí řadu výletů po okolí a rovinatý terén protkaný cyklostezkami kolem krásných lagun a zátočin. Bibione je pravděpodobně nejrušnějším letoviskem a je českými turisty nejvyhledávanější. Pokud vyhledáváte klidnější část pro rodinnou dovolenou, zvolte ubytování v Pineda. Přímo v Bibione najdete zoo i lunapark. Krom sdílených kol se tu skvěle jezdí podél pláže i na bruslích, koloběžkách či odrážedlech. Lignano je město, které vzniklo až v 50. letech minulého století jako přímořské letovisko, má tedy velmi moderní infrastrukturu. Lignano byl původně poloostrov pokrytý borovicovými lesy. Půvabná poloha vyčnívající do moře ho předurčila k turismu, přesto se podařilo hodně zalesnění zachovat a piniové lesy jsou pro toto letovisko velmi typické. Promenáda kolem pláže je díky nim v příjemném stínu, opět ideální pro jogging, kočárky či jízdu na čemkoli. Přímo v Lignanu najdete zábavní dětský park i aquapark a nezanedbatelné množství hřišť ve stínu vonících borovic. Nejvíce z této trojice dýchá historií Caorle. Caorle svou architekturou i bývalými městskými kanály připomíná nejvíce nedaleké Benátky. Typické barevné fasády, kavárny a skvělé restaurace udělaly z této bývalé rybářské vesnice dovolenkový hit. Udělejte si výlet na kole kolem lagun i k původním rákosovým rybářským chýším.
V dojezdu máte lákavé výlety – jako jsou Benátky. Benátky mohou být pro malé děti celkem úmorné (navíc nejsou vhodné pro kočárky), můžete se tam vypravit ale i lodí a navštívit jen některý z ostrovů, což může být i pro děti snesitelná forma. Na lodi se můžete vypravit třeba i do Terstu.
K moři do Polska? Proč ne! Zdejší moře sice nemá tak modrou barvu – obsahuje totiž méně soli než Jadran – nabízí ale dlouhé písčité pláže, příjemnější teploty, příjemný vánek i o něco přijatelnější ceny (což se může během pár let změnit, polské pláže totiž trendují!). Nejvyšší teploty vzduchu zde bývají na přelomu července a srpna, kdy dosahují průměrně 29 °C, voda pak mívá kolem 22 °C.
Na co se připravit oproti jihu? Teplotní rozdíly během dne a noci jsou mnohem větší. Navečer a po ránu tak pro děti uplatníte klidně i softshellovou bundu. Větrné počasí snadno rozfouká písek na pláži a odnesou to oči, i proto je fajn volbou plážový stan. Z důvodu plynulejší cesty je pohodlnější jet přes Německo, kde se na dálnicích neplatí a cesta lépe odsýpá. A pozor! Chladnější počasí způsobuje vyšší akceschopnost a chuť vyrážet na výlety!
Leba není nejbližší baltské letovisko v Polsku, ale patří mezi nejvyhlášenější a přezdívá se mu “polský Karibik”. Z Prahy tam pojedete necelých 9 hodin. Leba má nejen nádherné pláže, ale i polohu – nachází se mezi dvěma jezery a přiléhá k němu jeden z nejnavštěvovanějších národních parků v zemi. Naopak jedním z nejbližších letovisek jsou Miedzyzdroje a sousední Dziwnów, kam z Prahy dojedete za 6 hodin. Pláže tu bývají poměrně plné. Hodně lidí se sem vrací pravidelně a najdete tu nejen krásné pláže, ale i spoustu hřišť a vyžití pro děti. Tyto dvě městečka od sebe dělí Volyňský národní park protkaný turistickými stezkami pro řadu nenáročných výletů. O něco vzdálenější destinací jsou Sopoty, které najdete v blízkosti Gdyně a Gdaňsku. Sopoty jsou nazývány polskou riviérou a pro nemálo turistů jsou číslo jedna na celém pobřeží. Dlouhé písečné pláže, malebná promenáda s ikonickým molem, které je nejdelším dřevěným molem v Evropě, i řada atrakcí a zajímavých míst přímo ve městě. Chladnější počasí vás tu rozhodně nezaskočí. Po pobřeží Baltu se každopádně celkem bez rozdílů také dobře jezdí na kole!
Dovolenkovým destinacím v Polsku jsme se věnovali i v samostatném článku, kde můžete najít více tipů. Balt, to není jen Polsko, ale i Německo! Prozkoumejte s námi i Rujánu.
Načasování, nebo zastávka cestou? Pokud pojedete k Baltu přes Německo, jsou vítanou zastávkou Tropical Islands – jsou přímo na trase a dopoledne se tam vyřádíte za sníženou cenu! Můžete se vsadit, že zbytek cesty děti prospí.